У 2023 році податковими органами введено новий вид платежу - Мінімальне податкове зобов'язання.

Дата: 05.12.2023 11:21
Кількість переглядів: 88

Такий платіж являє собою окремий вид податків, який має сплатити кожен власник чи  користувач земельної ділянки сільськогосподарських угідь (паїв).

Величина такого зобов'язання буде розраховуватися від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також числа місяців, в яких земля перебуває у власності чи користуванні.

Мінімальне податкове зобов'язання являє собою різницю між загальною сумою сплачених визначених податків та 4% нормативно-грошової оцінки землі (з 2024 року – 5% НГО).  Якщо для конкретної ділянки нормативна грошова оцінка не проводилась, то для його розрахунку застосовується показник  1 га ріллі по області.

Тобто, за приватизований пай сума цього податку буде меншою.

Першим роком, за який визначається мінімальне податкове зобов’язання, є 2022 рік. Відповідно, податкове повідомлення-рішення про сплату мінімального податкового зобов'язання за 2022 рік надсилається фізичним особам у 2023 році.

Якщо земельна ділянка до 2022 року була офіційно передана в оренду на підставі договорів, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства, платником мінімального податкового зобов’язання буде орендар (землекористувач), а не власник.

Варто врахувати, що у такому зобов'язанні  змінусовано всі суми сплачених податків. Якщо заборгованість з податку за землю за попередні періоди наявна, то буде доплюсована до цього зобов’язання. І навпаки, несплачене податкове зобов’язання буде входити до заборгованості та плюсуватиметься в наступних роках.

Тому слід серйозно відноситись до нового виду обов’язкового платежу.