Патронатна сім'я
ПАТРОНАТ НАД ДИТИНОЮ[1]
Патронат над дитиною вперше в Україні було запроваджено МБО «Партнерство «Кожній дитині» при підтримці Всесвітнього дитячого фонду (Швеція) спільно з громадами міст Бровари (з 2009 р.), Біла Церква (з 2011 р.) Київської обл., міста Києва (з 2012 р.) та м. Умані (з 2015 р.) Черкаської областей.
ЩО ТАКЕ ПАТРОНАТ?
Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обстави (ст. 252 Сімейного кодексу України).
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками; надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на реінтеграцію дитини у сім’ю або надання дитині відповідного статусу для прийняття подальших рішень з урахуванням найкращих інтересів дитини щодо забезпечення її права на виховання в сім’ї або в умовах, максимально наближених до сімейних.
Основними завданнями розвитку послуги патронату над дітьми є:
- профілактика соціального сирітства та підтримки вразливих сімей з дітьми;
- швидке реагування та попередження жорстокого поводження з дітьми;
- створення альтернативи інституційним закладам для дітей (інтернати, притулки, ЦСПРи, дитячі будинки).
Суть патронату – у забезпеченні сімейного догляду дитині, яка тимчасово залишилися без батьківського піклування, а також – у забезпеченні вирішення кожного такого випадку у спосіб, який відповідатиме найкращим інтересам дитини за умови підтримки її біологічної сім’ї.
Забезпечує патронат над дитиною у територіальній громаді патронатний вихователь та його помічник, які є патронатною родиною (або родиною патронатного вихователя).
ХТО ТАКИЙ ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ?
Патронатним вихователем може бути повнолітня особа, яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, а також має:
- повнолітнього члена сім’ї (чоловік або дружина, син чи донька, інший член сім’ї) чи повнолітню особу, які проживають на спільній житловій площі з кандидатом у патронатні вихователі, готові бути добровільним помічником кандидата у патронатні вихователі та разом з ним пройти навчання і надавати допомогу патронатному вихователю у догляді за дитиною, влаштованою до сім’ї патронатного вихователя;
- належні житлово-побутові умови за місцем свого фактичного проживання, у тому числі наявність окремої кімнати (крім прохідних кімнат, кімнат мансардного або підвального типу) та побутових зручностей.