Каноницька громада
Рівненська область, Вараський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ОСВІТНІЙ ПРОЦЕС В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ: ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ

Дата: 28.04.2022 16:38
Кількість переглядів: 465

Питання та відповіді: картинки, стокові Питання та відповіді фотографії,  зображення | Скачати з Depositphotos

Швидка зміна законодавства в умовах воєнного стану вимагає від керівників усіх рівнів швидких управлінських рішень. Тут зібрано типові питання, які виникають у більшості керівників закладів освіти і відповіді на них з офіційних джерел.
1. Чи може дитина, яка знаходиться за кордоном, продовжити навчання в школі на території України?
Дитина може здобувати освіту за дистанційною формою в закладі освіти, в якому навчалася раніше. Звертаємо увагу, навіть якщо заклад освіти фізично було зруйновано – він все одно може організовувати дистанційне навчання для всіх здобувачів. Тому найкраще – за можливості продовжити навчання дистанційно у своєму закладі освіти. Якщо дистанційне навчання у закладі освіти не здійснюється, дитина може продовжити
навчання в іншому закладі освіти на території України. Для цього один із батьків, опікунів чи інших законних представників, родичів повинен подати до закладу освіти відповідну заяву про зарахування (її скановану копію чи фотокопію). Заява подається будь-яким способом: особисто або електронною поштою, через месенджер або іншим зручним способом для заявника. Якщо у законних представників наявне свідоцтво про народження дитини та свідоцтво її навчальних досягнень – бажано скановані копії чи фотокопії цих документів додати до заяви.

2. Як відмовитися від вивчення російської мови? Хто має приймати рішення щодо викладання російської мови під час війни? Адже навчальний рік ще триває, вчителів протарифіковано, але всі розуміють, що потрібно щось змінити.
Можливе рішення, яке цілком у законному полі: до кінця навчального року оголосити простій для вчителів російської мови через неможливість викладати мову агресора. На наступний навчальний рік – замінити у навчальних планах на інші, більш корисні предмети: наприклад, історію України, математику, англійську мову тощо. Стосовно можливостей працювати для вчителів російської мови і літератури, то важливо враховувати, що під час навчання у педагогічному закладі вищої освіти вони вивчали і українську мову, і українську літературу, і зарубіжну літературу. Тому ці колеги цілком можуть пройти навчання, перекваліфікуватися і викладати інші спеціальності, передбачені дипломом про педагогічну вищу освіту. Також нещодавно міністр освіти і науки України заявив про створення робочої групи в межах дисципліни “Зарубіжна література”. Робоча група буде оцінювати необхідність творів російських авторів у програмі курсу “Зарубіжна література”.


3. Мораторій на проведення всіх видів перевірок, — новий законопроект 21 квітня 2022
Державна регуляторна служба та Мінекономіки пропонують скасувати заходи контролю під час воєнного стану
Державна регуляторна служба та Мінекономіки розробили проект Закону України «Про внесення змін Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі — Законопроект).
Чи можна поновити дію трудового договору до припинення чи скасування воєнного стану
Законопроект передбачає: абсолютний мораторій на проведення планових заходів контролю; мораторій на позапланові заходи, до яких прирівняють рейдові, інспекційні та інші види перевірок. Такий мораторій зможуть скасувати у разі загрози безпеці людей або навколишнього середовища за рішенням КМУ по всій території або на окремих її частинах; оперативний, спрощений та незалежний адміністративний порядок оскарження
результатів позапланових заходів контролю;
У Законопроекті також визначені особливості функціонування інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) та статус розпочатих перевірок. Відповідні зміни внесуть до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 No 877-V.

4. Як закінчити навчальний рік під час війни?
Але завдання дорослих — у будь-яких життєвих ситуаціях захищати дітей і дбати про їхнє право на освіту. У Міністерстві освіти і науки України наголошують: усім школярам потрібно надати змогу продовжувати або завершити навчання та отримати відповідні документи. Загалом це регулює наказ МОН «Про затвердження методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року».


5. Якщо школяр переїхав у межах країни. Чи можна навчатися далі в тій самій школі, що й раніше?
Якщо в школі організоване дистанційне навчання і є технічні можливості (гаджет, інтернет), можна продовжувати займатися там і надалі.
Якщо школа, де дитина навчалася раніше, не запровадила дистанційне навчання, можна оформити перехід на сімейну форму навчання (достатньо заяви батьків на електронну пошту школи). Тоді учень має самостійно опановувати програму, а школа надсилає календарний план, а потім онлайн чи офлайн перевірятиме рівень знань.
А на новому місці у школу візьмуть?

Звісно! Достатньо подати документи до закладу освіти там, де дитина тимчасово проживає.
Нині ця процедура спрощена, а прийняти зобов’язані всіх учнів, які є внутрішньо переміщеними особами (ВПО).
Найголовніше — заява одного з батьків та документ, що підтверджує особу школяра (свідоцтво про народження або паспорт). Якщо з документами про навчальні досягнення є проблеми, це не перепона.
Що робити, якщо дитина опинилася окремо від батьків?
Нерідко нині мами відвозять дітей до бабусь, а самі повертаються додому. Є два варіанти.
Бабуся, як і інші родичі, які мають документи, що підтверджують особу, може подати заяву про долучення дитини до навчання. А ще батьки можуть надіслати скан чи фотокопію своєї заяви — електронною поштою, факсом, у будь-який інший спосіб за вибором заявника.
А як щодо решти документів?
Табель, свідоцтво про базову школу (для старшокласників) — переселенці не завжди брали із собою ці документи. Можна передати їх пізніше, а для зарахування батькам достатньо дати інформацію про те, у якому саме закладі освіти та в якому класі навчалася дитина.
Знання учня, щоб визначити, у якому класі він має навчатися, оцінює шкільна комісія (більше про це).
А якщо свідоцтво чи табель, наприклад, згоріли у пожежі?
Втрачений табель не треба відновлювати. Річне оцінювання вчителі можуть виставити за результатами навчання вже в другому семестрі, на новому місці. І навіть замовити срібну чи золоту медаль, якщо учень демонструє високі досягнення в навчанні.
А ось якщо втрачено свідоцтво про базову освіту, доведеться зробити дублікат. Для цього потрібно звернутися за попереднім місцем навчання.
Що робити, якщо школа, яка видала документ, зруйнована, не працює?
Тоді можна отримати на імейл електронну виписку ЄДЕБО (з електронними підписом і печаткою). Для цього достатньо лише надіслати електронний запит до Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Але це в разі, якщо у вас десь записані серія та номер втраченого документа.
Якщо ж його не пам’ятаєте, процедура складніша. Утім, в умовах воєнного стану і в цьому можуть допомогти. Школяр (або хтось із батьків, родичів, опікунів) має звернутися із заявою (письмовою чи електронною) про надання документів до школи, де нині навчається. А заклад має протягом трьох діб переслати її до державного підприємства «Інфоресурс», яке проведе розшук та надасть інформацію для дубліката.
Якщо учня взяли до школи, з попередньої його виключать?
Ні, там, де учень навчався до війни, — це основне місце навчання: дитина перебуватиме там на обліку і буде переведена в наступний клас. Із часом вона зможе повернутися до однокласників. А ось на новому місці учня запишуть як тимчасового відвідувача школи.
Випускнику має видати свідоцтво школа, де він тимчасово навчається?
За вибором учня: або вона, або школа за місцем постійного проживання. Учень випускного класу (9-го чи 11-го) має попередити керівника закладу освіти про бажання отримати такий документ. Робити це краще вже зараз, адже школи заздалегідь замовляють певну кількість бланків свідоцтв.
А якщо дитина повернулася до рідної школи, що тоді?
Якщо учень отримував оцінки у школі за місцем тимчасового перебування, у дистанційній школі чи екстернаті, усе це вчителі мають врахувати під час семестрового та річного оцінювання. Доказом можуть бути інформаційні довідки від шкіл, виписки з класного журналу, електронні журнал, щоденник тощо.
Якщо не було змоги навчатися або понад 60% уроків із певного предмета проходили дистанційно, вчитель може замість бальної оцінки поставити «зараховано». Лякатися нема чого: нині такий запис дає змогу вступати у виші і це не те саме, що «прослухав».

6. Якщо дитина в умовах бойових дій чи на тимчасово окупованій території які є варіанти навчання?
У таких жахливих, небезпечних умовах не завжди є змога навчатися. Або ж не хочеться йти до школи, у якій окупанти змінюють програми за стандартами так званих ЛНР/ДНР.
Якщо проблем забагато, треба думати про життя, здоров’я, а навчання можна буде надолужити потім. Таких школярів ніхто не виключатиме зі шкіл — навпаки, за мирних часів планують надати усіляку допомогу в навчальній підготовці.
Є варіант навчатися дистанційно або у формі екстернату в будь-якій школі на безпечній території. Дістати свідоцтво про базову чи середню освіту теж можна лише в ній.
Як можна скласти мультипредметний тест, щоб стати абітурієнтом?
Це вдасться лише тим, хто зможе вирватися на підконтрольну Україні територію. Можливо, будуть розроблені якісь додаткові варіанти. Поки що випускник має хоча б зареєструватися на тест. Якщо це нереально, можливо, вдасться додзвонитися до будь-яких знайомих, у яких є інтернет. Попросіть зареєструвати вступника за вас. Достатньо ввести прізвище, ім’я, по батькові, дату народження й номер паспорта абітурієнта.


7. Якщо дитина тимчасово за кордоном де навчатися за українськими стандартами?
Найпростіше — там, де є українські класи чи школи (наприклад, в окремих містах Австрії, Німеччини, Естонії, Португалії, Польщі, Чехії, Естонії). Вони співпрацюють з Міжнародною українською школою, тож діти вчаться за звичною програмою та отримують такі самі, як в Україні, документи.
Утім, значно частіше (в одинадцяти країнах Європи) можна зустріти суботні та недільні українські школи, які лише допомагають учням-екстернам самотужки опановувати знання, а також дають шанс зануритися в рідну культуру. Таких дітей спочатку зараховують до Міжнародної української школи (МУШ), а вже потім гуртують суботні та недільні школи.
А якщо не пощастило і нічого такого поруч немає?
Вступ до МУШ відкритий для будь-якого хлопчика чи дівчинки шкільного віку, які тимчасово перебувають за кордоном. Потрібна заява одного з батьків, свідоцтво про нарождення або паспорт, ID-картка, табель за перший семестр, особова справа, для старшокласників — свідоцтво про базову освіту, копії чи скани документа, що підтверджує тимчасове перебування екстерна за кордоном. Документи можна особисто подати, надіслати
кур’єром, електронною поштою з подальшим наданням оригіналів. Якщо документи про освіту втрачені чи їх не можна зараз надати, рівень знань учня визначатиме атестаційна комісія.
Дитина має самостійно навчатися?
Школяр матиме консультації та письмові роботи протягом навчання. До слова, з МУШ виключать, якщо учень навчається та не виходить на контакт протягом більш ніж півроку.
Дитина до 10–11 років ще не може бути цілком самодостатнім екстерном. Тож прописано, що учень початкової школи може опановувати матеріал лише з допомогою батьків. І який документ отримає учень?
МУШ перевіряє знання онлайн та офлайн, видає табелі, свідоцтва українського взірця прбазову освіту та про повну середню освіту.
Ще варіанти є?
Так, можна жити за кордоном, а дистанційно навчатися в школі за місцем основного проживання. Отримати свідоцтво про базову або повну середню освіту можна поштою, вже після повернення. Також нині обговорюють варіант видачі свідоцтв через застосунок «Дія»
А якщо в рідній школі немає дистанційки?
У теорії можна приєднатися до будь-якої іншої школи в Україні, де вона є. Для цього хтось один з батьків чи інших законних представників має надіслати скан чи фотокопію заяви (за можливості — свідоцтво про народження дитини чи паспорт, документи про навчальні досягнення) електронкою, месенджером чи іншим зручним способом. Утім, не завжди школи готові взяти учня, що перебуває за кордоном.
Також завжди є змога приєднатися до однієї з приватних дистанційних шкіл. За часів війни кілька з них навіть приймають слухачів безкоштовно, але за оцінювання знань та отримання свідоцтва доведеться сплачувати.
Чудово! Тоді дитина не ходитиме до місцевих шкіл
Спочатку переконайтеся, що в країні, де ви перебуваєте, діти не зобов’язані ходити в місцеві школи. У Норвегії, Австрії, Німеччині батьків можуть оштрафувати та поставити під сумнів, чи добре вони справляються з батьківськими обов’язками.
Але син чи донька не знають мови!
Найімовірніше, дитину запишуть в інтеграційний клас, де навчання мови — основне завдання. Деінде є перекладачі, україномовні помічники вчителя (у школі або їх можна привести із собою). Підліткам доведеться навчатися у школах для дорослих прибулих іноземців.
У кількох країнах діти матимуть статус слухачів, а не учнів, доки не вивчать мову, а в Румунії відвідуватимуть школи лише як слухачі.
І документ про навчальні досягнення дитина отримає європейського зразка?
Так. Його доведеться привести до українського держстандарту після повернення додому.
Тим паче системи оцінювання можуть бути різними: 6-бальна (Польща), 7-бальна (Фінляндія), 10-бальна (Австрія), 20-бальна (Франція), літерами (США, Канада). А не 12- бальна, як у нас.
Можна поєднати навчання в Україні та в країні перебування?
Так, у більшості родин біженців так і відбувається. Єдина проблема — навантаження на дитину, яка вчиться вдень у місцевій школі, а потім дистанційно — в українській школі.
Що треба, щоб такий випускник отримав в Україні вищу освіту?
Свідоцтво про повну середню освіту за українським стандартом обов’язково треба подавати під час вступу, хоча його середній бал цього року не будуть враховувати. Якщо йдеться про навчання за контрактом на не надто популярних спеціальностях, потрібно лише написати заяву та мотиваційний лист. Також цього досить, якщо випускник обрав спеціальність, на яку відбирають за творчим конкурсом (його результати матимуть основне значення).
В інших випадках треба пройти мультипредметний тест. Ми вже писали про всі особливості мультипредметного тесту. У деяких країнах організовано його проведення для українців (скажімо, Польща, Молдова, Естонія). Варто дізнатися в посольствах та консульствах України в країні, де перебуваєте, чи є така змога. Або ж чи здатні ви з абітурієнтом приїхати в Україну для проходження тесту. Якщо так, випускнику слід терміново (до 19
квітня) зареєструватися.


8. Як учні закінчуватимуть навчальний рік? Як отримати освітні документи та чи будуть золоті медалі у випускників?
Усі діти отримають освітні документи «Методичні рекомендації щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року» у квітні були затверджені МОН.
Кожен навчальний заклад має забезпечити виконання освітніх, навчальних програм, шляхом:
- ущільнення навчального матеріалу;
- самостійної діяльності учнів;
- можливості коригування кількості навчальних днів.
Школи зможуть самі визначати день закінчення освітнього процесу. Передусім вони мають дбати за психологічний стан дітей.
Тобто навчальний матеріал можна подати у коротші терміни, щось дати на самостійне опрацювання. Наприклад, зінтегрувати теми.
Як отримати свідоцтво про освіту?

Якщо нема закладу освіти, але дитина в Україні, заклад, що прийняв дитину, видає свідоцтво про освіту.
Можуть надаватися електронні журнали або ж враховуватися оцінки лише за 1 або лише за 2 семестр як річні. Якщо жодних оцінок нема - заклад може провести опитування чи тестування.
Нагадую, що бал свідоцтва за освіту не впливає на рейтинг при вступі в університети цього року.
Чи будуть видаватися золоті/срібні медалі?
Так, будуть.
Якщо особа втратила документ про освіту?
Можна подавати запит на дублікат онлайн, якщо є інформація про серію і номер власного документа про освіту. Також можна звернутися в школу, що видавала свідоцтво, чи Департамент освіти області.
Коли мають бути готові документи про освіту?
Державне підприємство «Інфоресурс» планує надрукувати усі документи у червні. Тобто буде можливість вчасно отримати всі необхідні освітні документи!
Автономія закладів працюватиме! І це не може не тішити!


9. Як завершити навчальний рік в умовах воєнного стану?
Відповідний наказ видало Міністерство освіти і науки України від 01.04.2022 року No 290 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022
навчального року”


10.  Чи може дитина, яка перебуває за кордоном, продовжити навчання в школі на території України?
Дитина може здобувати освіту за дистанційною формою в закладі освіти, в якому навчалася раніше. Звертаємо увагу, навіть якщо заклад освіти фізично зруйновано – він однаково може організовувати дистанційне навчання для всіх здобувачів. Тому найкраще – за можливості продовжити навчання дистанційно у своєму закладі освіти.
Якщо дистанційне навчання в закладі освіти не здійснюється, дитина може продовжити навчання в іншому закладі освіти на території України. Для цього один із батьків, опікунів чи інших законних представників, родичів має подати до закладу освіти заяву про зарахування (її скановану копію чи фотокопію).
Заява подається будь-яким способом: особисто або електронною поштою, через месенджер або іншим зручним способом для заявника. Якщо в законних представників є свідоцтво про народження дитини та свідоцтво її навчальних досягнень – бажано їх скановані копії чи фотокопії додати до заяви.
 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь